Jesteśmy coraz bardziej świadomi istoty tego, jak ważny jest skład odzieży, którą nosimy. Poza kluczowymi aspektami związanymi z ochroną środowiska i zmierzaniem ku bardziej ekologicznemu życiu należy pamiętać, jak ważny jest skład ubrania dla naszej skóry i komfortu użytkowania.
O czym informuje nas skład danej rzeczy?
Procentowa informacja o zawartości danej tkaniny czy dzianiny na metce ma nakierować nas na to, czego możemy spodziewać się po wybranym ubraniu w kwestii tego, czy będzie się gnieść, elektryzować lub czy będzie odpowiednio przewiewne itd. Co ważne, nie determinuje to jego jakości, z czym często mylimy skład. Na jakość wpływa znacznie więcej czynników niż predyspozycje, jakie ma dany materiał. Kluczowy wpływ mają choćby sposób krojenia czy szycie.
Sam skład to klasyfikacja materiałów, tkanin i dzianin za względu na to, z jakiego rodzaju włókien zostały wykonane.
Nie ma dobrych i złych składów
Każda tkanina czy dzianina o danym składzie ma swoje zastosowanie. Nie ma tych złych, czy tych dobrych – istotne jest odpowiednie zastosowanie ich do naszych potrzeb. Dlatego warto znać specyfikę różnych materiałów, a następnie świadomie dokonywać wyboru podczas zakupów.
Oczywiście w duchu ochrony środowiska zależy nam, aby stawiać przede wszystkim na materiały z włókien naturalnych, choćby dlatego, że te syntetyczne, jak np. poliester rozkładają się długimi latami. Poniżej przedstawiamy rozpiskę z klasyfikacją materiałów ze względu na ich skład.
Bawełna
Bawełna to podstawowe włókno, które jest używane w produkcji odzieży. Ma pochodzenie roślinne i pozyskuje się ją z nasion bawełnicy. Jej cechami charakterystycznymi jest to, że bardzo dobrze wchłania wilgoć, zatrzymuje ciepło, jest przewiewna i się nie gniecie. Bardzo pozytywną właściwością jest również to, że nie uczula – a to świetna informacja dla alergików. Do tego materiału przekonywać chyba nikogo nie trzeba!
Wiskoza
Wiskoza to włókno sztuczne, które jest wytwarzane z surowców naturalnie występujących w przyrodzie, np. celulozy drzewnej. Ma ona właściwości zbliżone do bawełny, to przyjemny i miękki materiał. Niestety charakteryzuje ją również mała wytrzymałość i to, że mocno się gniecie.
Poliester
To materiał, który wzbudza wiele emocji. Zdecydowanie należy przyznać, że ma on wiele wad. To syntetyczne tworzywo, przez co nie przepuszcza powietrza, elektryzuje się, a to wpływa na to, że nie nosi się go najlepiej. Dodatkowo zimą nie sprawdza się dobrze – nie jest w nim nam ciepło, a przez jego właściwości się w nim pocimy. Tym samym, nie jest to preferowany materiał. Nie należy jednak stronić od jego domieszek. Poza wieloma wadami trzeba mu przyznać, że jest bardzo trwałym materiałem. Dodatkowym plusem jest to, że jest bardzo łatwy w praniu i prasowaniu. Dlatego, jeśli w danej rzeczy priorytetem jest to, aby nie była mnąca, warto postawić właśnie na poliester.
Nie tylko skład na metce jest ważny
Ubrania eco, a zarazem przyjazne naszej skórze to takie, których proces produkcyjny został dokładnie przeskanowany m.in. pod kątem bezpieczeństwa użytych środków chemicznych (np. barwników) oraz braku zanieczyszczeń i skażeń. W momencie, gdy produkty okazują się całkowicie bezpieczne dla człowieka i środowiska, otrzymają odpowiednie certyfikaty jak np. GOTS czy OEKO-TEX.
Nie jest to bezpośrednio powiązane ze składem ubrań, ale również niezwykle istotne. Dlatego polecamy zwracać uwagę na to, jakie informacje poza składem znajdują się na metce danego produktu.
Znanym certyfikatem jest między innymi OEKO-TEX. To przodujący znak bezpieczeństwa wyrobów włókienniczych. Produkty, którym go przyznano, są wolne od substancji szkodliwych w ilościach mających negatywny wpływ na stan zdrowia człowieka. OEKO-TEX posiada 90% produktów odzieżowych z oferowanej przez nas kolekcji.
Skład włókien, z jakich zostały wykonane nasze ubrania to dla nas cenna informacja. Dzięki temu wiemy, jak dana rzecz będzie się zachowywać oraz jakie są jej zalety i wady (przewiewność, mięcie się). Ponadto, jest to niezbędna wiedza, aby odpowiednio dbać o daną rzecz, by mogła służyć nam latami.