Welcome Pack Employer Branding HR

Udany onboarding i offboarding pracowników: 5 wskazówek, o czym pamiętać

Onboarding i offboarding, czyli o właściwym powitaniu i pożegnaniu

Paczka powitalna na Onboarding i offboarding

Procesy onboardingu i offboardingu pracownika to dwa istotne momenty w cyklu życia każdej osoby w firmie – niezależnie od branży i zakresu jej obowiązków. Pierwszy dzień w pracy oraz ten ostatni zostają w pamięci na długo, dlatego mogą wzmacniać wizerunek marki jako atrakcyjnego pracodawcy albo… pozostawić niesmak. Dbałość o detale w tych procesach jest kluczowa – o czym pamiętać, planując skuteczny onboarding pracownika i przemyślany offboarding w firmie?

Czym jest onboarding i offboarding?

Onboarding to nic innego jak proces wdrażania nowego pracownika lub pracowniczki do organizacji. Obejmuje on zapoznanie z firmą, kulturą organizacyjną, zespołem oraz obowiązkami. Dobrze przeprowadzony onboarding pracownika zwiększa zaangażowanie, przyspiesza adaptację i wpływa na długoterminową retencję. A co najważniejsze, ma znaczący wpływ na to, jak pracownik odbierze firmę przy pierwszym kontakcie, co przekłada się na ostateczną decyzję o pozostaniu w niej na stałe. 

Z kolei offboarding to formalne (i nie tylko) pożegnanie z osobą, która odchodzi z organizacji. To czas na podziękowanie za wspólną pracę, przekazanie obowiązków, uporządkowanie dokumentów i zebranie feedbacku. Offboarding pracownika to nie tylko administracja, ale też element employer brandingu marek.

Dlaczego przemyślany onboarding i offboarding w firmie są tak ważne?

Zarówno rozpoczęcie, jak i zakończenie współpracy z pracownikiem wpływa na wizerunek firmy – wewnętrznie i zewnętrznie. Przemyślany onboarding to wyraz szacunku i gotowości do wspólnej pracy, a profesjonalny offboarding pokazuje klasę, nawet jeśli rozstanie nie jest łatwe.

Dodatkowo, odpowiednie zaplanowanie tych procesów poprawia satysfakcję i motywację pracowników, a także zmniejsza rotację. Zespół widząc, że nawet pracownicy, którzy odchodzą są docenieni, lepiej postrzega swoje miejsce pracy. Co więcej, takie przemyślane działania wspierają komunikację i transparentność w firmie, a tym samym wzmacniają jej kulturę organizacyjną.

5 wskazówek na udany onboarding pracownika

Etapowość i odpowiedzialność onboardingu

Onboarding nie powinien być jednorazowym wydarzeniem. Najlepiej, jeśli składa się z kilku dobrze przemyślanych etapów, które są wdrażane analogicznie przy każdym zatrudnieniu nowej osoby. Przykładowy schemat, który jest dość powszechny to:

  • Spotkanie z CEO, który opowiada o misji i wartościach firmy, a zarazem daje się od razu poznać
  • Wdrożenie przez Managera Działu – omówienie celów, zadań i narzędzi
  • Prezentacja biura przez Office Managera – pokazanie przestrzeni, procedur i codziennych praktyk zespołu

Tak zorganizowany onboarding pracownika buduje poczucie przynależności i ułatwia start, a przede wszystkim odejmuje stresu w kolejnych dniach, kiedy nie trzeba o wszystko pytać, dzięki dobremu wdrożeniu.

Paczka z gadżetami firmowymi w ramach: Onboarding i offboarding
W ramach obu procesów wręcza się paczki prezentowe – w ramch procesu jakim jest onboarding znane powszechnie welcome packi

Nie wszystko naraz!

Początek pracy to stresujący czas – nie warto przytaczać nowej osoby nadmiarem informacji! Rozciągnij onboarding na kilka dni lub nawet tygodni, w zależności od złożoności roli. Dzięki temu wiedza jest lepiej przyswajana, a osoba ma czas na zadawanie pytań i adaptację.

Zapoznanie z zespołem podczas onboardingu

Bezpośrednie przedstawienie członkom zespołu, z którymi nowa osoba będzie współpracować, to podstawa, ale nie zapomnij też o reszcie zespołu! Krótkie wprowadzenie do wszystkich członków firmy – np. w czasie wspólnego lunchu, podczas spotkania całej firmy lub w formie mailowej, jeśli jest Was sporo – pomaga zbudować relacje od pierwszego dnia.

Wyznacz “buddy’ego”

W każdej firmie są pytania, które trudno zadać Managerowi. Dlatego warto przypisać do nowej osoby tzw. buddy’ego – kolegę lub koleżankę z zespołu, który pomoże odnaleźć się w firmowej codzienności. 

To świetne wsparcie i szybszy sposób na włączenie się do zespołu, a także poczucie klimatu firmy i ułatwianie nawiązywania kontaktów z nowymi współpracownikami.

Welcome pack to must-have

Welcome pack, czyli paczka powitalna dla pracownika, to nie tylko sprzęt potrzebny do pracy. To też miły akcent, który buduje dobre pierwsze wrażenie. 

Onboarding proacownika: wlepy z logo i skapretki z brandingiem
Personalizowane skarpetki czy firmowe wlepy to upominki, które zostają z pracownikami na długo

Co może zawierać? Firmowe gadżety, kubek, notes, a może personalizowaną odzież firmową z logo bluza lub koszulkę. Odzież z nadrukiem firmowym to świetny sposób, by podkreślić przynależność do zespołu i wyróżnić się stylem. 

Więcej wskazówek jak przygotować odpowiednio paczkę powitalną znajdziesz na naszym blogu w kategorii Welcome Pack

5 wskazówek na przemyślany offboarding pracownika

Offboarding? Nie zapomnij o nim!

Zaskakująco często firmy skupiają się na powitaniach, zapominając o pożegnaniach. A to przecież równie ważny etap. Profesjonalny offboarding pracownika to podziękowanie za wkład, który wniósł do organizacji, i zamknięcie rozdziału z klasą.

Komunikacja do zespołu o offboardingu

Nie zostawiaj zespołu w niepewności. Jeśli ktoś odchodzi – poinformuj o tym jasno i odpowiednio wcześniej. Dzięki temu zespół ma czas na przejęcie obowiązków i właściwe pożegnanie się z koleżanką lub kolegą. Nie warto robić z tego tajemnicy i generować niezręczne sytuacje, że ktoś, o czymś nie wiedział. W końcu firma to ludzie!

Komunikacja w ramach procesów: Offboarding, onboarding

Powiedz „dziękuję” – osobiście i na forum

Dobre słowo nic nie kosztuje, a znaczy bardzo wiele. Podziękuj osobie, która odchodzi – zarówno osobiście, jak i publicznie na forum zespołu. Warto wspomnieć o sukcesach i wkładzie, jaki miała ta osoba w rozwój firmy.

To też moment, aby pamiętać o pracownikach, którzy zostają – warto już na tym etapie wspomnieć czy planowana jest rekrutacja na to miejsce oraz kto przejmuje jakie obowiązki, jeśli nie.

Upominek na pożegnanie pracownika

Prezenty na pożegnanie w firmie to drobny gest, który zostaje w pamięci. Może to być roślinka do wyhodowania, kubek ceramiczny, książka… albo coś bardziej personalnego. Upominek na pożegnanie pracownika może mieć też charakter humorystyczny lub sentymentalny – np. firmowe skarpetki z logo i jakimś innym nadrukiem, który do Was nawiąże.

Zbierz feedback podczas offboardingu

Osoba, która odchodzi, często może otwarcie i szczerze powiedzieć, co działało, a co wymaga poprawy. Warto zapytać o opinie, dzięki temu możesz usprawnić działania i wyciągać wnioski na przyszłość.

Feedback podczas offboardingu

Zarówno onboarding, jak i offboarding pracownika to kluczowe momenty, które mają realny wpływ na kulturę organizacyjną, atmosferę w zespole i wizerunek firmy. Dobrze zaplanowany start pozwala nowej osobie poczuć się pewnie i zmotywowanie, a przemyślane pożegnanie pokazuje szacunek i wdzięczność za wspólny czas. To, jak powitasz i jak się pożegnasz, zostaje w pamięci – i Twojej, i pracownika czy pracowniczki. Dlatego warto zadbać o detale, personalizację i autentyczność na każdym etapie. 

A jeśli potrzebujesz wsparcia w przygotowaniu paczki powitalnej, upominku na pożegnanie pracownika, czy unikalnej odzieży z logo firmy – MerchUp jest idealnym wyborem! Stwórzmy razem coś, co zostanie z Twoimi pracownikami na długo!