Praca hybrydowa, czyli elastyczne połączenie pracy zdalnej i stacjonarnej, stała się normą w wielu firmach na całym świecie. Ta nowa forma przynosi ze sobą wiele korzyści, takich jak większa elastyczność i równowaga między życiem zawodowym a osobistym. Jednak jednym z głównych wyzwań z nią związanych jest budowanie poczucia przynależności do zespołu wśród osób pracujących w pełni spoza biura.
Przyszłość przyspieszyła
Jak podkreśla HRM Institute w swoim raporcie „Employer Branding w Polsce 2023” przyszłość przyśpieszyła. A to za sprawą intensywnie oddziałujących trendów społecznych, cyfrowych, biznesowych i technologicznych.
“Zmienia się zarówno sposób, w jaki wykonujemy nasze obowiązki, jak i miejsce, czas, zasady współpracy, a także ludzie, z którymi pracujemy. Jeśli takie tempo zmian się utrzyma, jest duże prawdopodobieństwo, że w ciągu następnej dekady praca w niewielkim stopniu będzie przypominać tę dzisiejszą.” – raport, str. 5.
Cały proces znacząco przyspieszyła pandemia, podczas której zmiana modelu pracy była konieczna. To dzięki tym doświadczeniom wiele firm postanowiło obecnie przejść w pełni na pracę zdalną lub wprowadziło model hybrydowy. Co więcej, stało się to teraz jednym z najbardziej pożądanych, a zarazem decydujących czynników, jakim kierują się kandydaci i kandydatki podczas poszukiwań pracy.
“(…) te grupy zawodowe, które mogą pracować zdalnie lub hybrydowo, bardzo tego oczekują. Jest to jeden ze ścisłej czołówki atrybutów decydujących o atrakcyjności pracodawcy. Niejednokrotnie kandydaci odrzucają ofertę pracy ze względu na konieczność pracy stacjonarnej. Pracownicy już nie tylko chcą pracować zdalnie, ale także pracować dla konkretnego pracodawcy z różnych zakątków świata.” – raport str. 6.
Wyzwanie dla działów HR
Pracownicy i pracowniczki działający zdalnie często czują się odizolowani i mniej związani z firmą czy zespołem. Brak codziennej interakcji twarzą w twarz, nieliniowej komunikacji oraz możliwości uczestnictwa w nieformalnych spotkaniach czy wydarzeniach firmowych sprawiają, że trudniej jest zbudować poczucie wspólnoty i więzi wśród wszystkich członków zespołu.
Dlatego ważne jest, aby już w procesie onboardingu zadbać o zbudowanie poczucia przynależności do zespołu u nowej osoby. Warto na wstępie podkreślić, że dana osoba jest w nim mile widziana, a co więcej, że jej obecność jest w nim potrzebna! Jednak jak osiągnąć to na odległość?
Corporate gifting i welcome packi
Jednym z rozwiązań, które mogą pomóc w rozwiązaniu tego problemu, jest stosowanie praktyki corporate giftingu, a w ramach niej stworzenie welcome packów dla nowych pracowników i pracowniczek. Corporate gifting to forma uznania i podziękowania za ich pracę, a w tym przypadku również ciepłe powitanie w nowym miejscu.
Tworzenie welcome packów, które zawierają zarówno przedmioty firmowe, jak i niezbędny sprzęt i akcesoria biurowe, może pomóc we wzbudzeniu poczucia stania się częścią zespołu w danej firmie oraz usprawnić sam proces onboardingu. Oczywiście poza welcome packami w całym procesie należy pamiętać, że najważniejsze jest odpowiednie i kompleksowe wprowadzenie osoby w zakres jej pracy i działań firmy.
Nie zapominajmy jednak o wcześniejszych pracownikach i pracowniczkach firmy! Jeśli dopiero po czasie wprowadzona zostaje taka praktyka, kluczową kwestią jest także obdarowanie merchem firmowym tych, którzy częścią zespołu są już od jakiegoś czasu!
Czy to w ogóle działa?
Przyjęcie takiego podejścia do budowania poczucia przynależności do zespołu ma szereg korzyści.
Otrzymanie welcome packa wzbudza uczucie bycia częścią zespołu i więzi z firmą. Pracownicy zdalni poczują się bardziej zintegrowani i związani z misją i wartościami firmy, zwłaszcza jeśli znajdzie się w nim dedykowana dla nich kartka powitalna.
W dalszej perspektywie może wpływać to także na ich motywację i zaangażowanie w działania firmy. Dostarczenie niezbędnego sprzętu, akcesoriów biurowych oraz upominku w formie firmowego merchu już na samym początku może zachęcić ich do działania, które dzięki temu może być sprawne.
Dodatkowo ma to swoje plusy, promując swoją markę. Personalizowane przedmioty firmowe, takie jak bluzy, koszulki, torby czy kubki mogą działać jako narzędzia promocyjne firmy, gdy pracownicy zdalni używają ich w miejscach publicznych, uwzględniają je na swoich zdjęciach czy zabierają ze sobą na wyjazdy. To przy okazji niezawodne narzędzie w employer brandingu.
Więcej o wykorzystaniu corporate giftingu w employer brandingu dowiesz się tutaj.
Wprowadzenie pracy hybrydowej czy w pełni zdalnej niesie za sobą wyzwania związane z budowaniem poczucia przynależności do zespołu. Corporate gifting i welcome packi to skuteczne narzędzia, które mogą pomóc w rozwiązaniu tego problemu. Dostarczenie pracownikom personalizowanych przedmiotów firmowych oraz niezbędnego sprzętu i akcesoriów biurowych nie tylko wzbudzi u nich poczucie przynależności, ale może także zwiększyć ich motywację i zaangażowanie, sprawiając, że staną się oni zarazem ambasadorami marki.