Welcome packi, czyli zestawy prezentowe dla nowych osób w organizacji to coraz powszechniejszy element onboardingu.
Postanowiliśmy przeanalizować, jak polskie firmy podchodzą do tematu. Ile z nich zdecydowało się już na ten benefit oraz co wchodzi w jego skład. W związku z tym przeprowadziliśmy ankietę wśród 50 firm z różnych branż, m.in. medycznej, finansowej i informatycznej. Podzieliliśmy ją na:
- firmy, które stosują już welcome packi,
- firmy, które jeszcze się na to nie zdecydowały.
Pozwoliło nam to jeszcze lepiej zrozumieć potrzeby polskich firm. Po analizie ankiety sporządziliśmy poniższy raport.
Czy welcome packi są popularnym benefitem?
Wśród naszych ankietowanych aż 72% przyznało, że w ich firmach wręczane są prezenty powitalne. Oznacza to, że welcome packi stają się powoli standardem, do którego pracodawcy będą dążyć.
Firmy, które nie wprowadziły jeszcze tego benefitu, najczęściej po prostu nie rozważały tego pomysłu. Inne zdecydowały się poczekać na większą liczbę osób w organizacji, a kolejne stwierdziły, że projekt wymaga zbyt dużego nakładu pracy.
Firmy stosujące welcome packi
Co najczęściej znajduje się w welcome packach?
To, co znajdzie się w paczkach powitalnych zależy głównie od pomysłowości osób zaangażowanych w ten projekt, a także budżetu. Najczęściej wybierane są jednak artykuły biurowe, kubki termiczne i butelki na wodę oraz odzież z logo firmy.
Stosunkowo często w pakietach powitalnych znajdzie się również sprzęt potrzebny do pracy. Tę opcję zaznaczyła 1/3 ankietowanych.
Wynika z tego, że pracodawcy chcą, aby ich prezenty były praktyczne, a co za tym idzie często użytkowane. Na przykład ubrania firmowe noszone także w czasie wolnym czy kubek termiczny, w którym pracownicy codziennie biorą kawę na wynos z pobliskiej kawiarni. Jest to szczególnie ważne, gdy na gadżetach znajduje się logo firmy, które może pełnić dodatkowe funkcje, np. reklamowe.
Czym kierują się firmy kompletując welcome packi?
Niektórzy pracodawcy decydują się na stworzenie welcome packów we własnym zakresie, inni korzystają z usług jednego dostawcy.
Zamawianie gadżetów u kilku dostawców łączy się z koniecznością zaangażowania kogoś wewnątrz firmy do skoordynowania dostaw, pakowania oraz wysyłki prezentów. U naszych ankietowanych zazwyczaj zajmuje się tym office manager albo dział HR.
Całą logistykę może przejąć jednak firma zewnętrza, oszczędzając tym samym czas pracowników. W MerchUp oprócz kompletowania upominków oferujemy także pakowanie według wytycznych firmy, a także wysyłkę bezpośrednio do pracowników.
Przy wyborze dostawcy bardzo ważna okazała się także możliwość znakowania przedmiotów.
Dzięki nadrukom produkty stają się unikatowe, np. bluzy z logo firmy będą posiadać tylko osoby z zespołu.
Gdzie firmy magazynują welcome packi?
W zależności od tego, jak szybko rozwija się firma, może potrzebować 2 lub 20 welcome packów miesięcznie. Zwyczajowo zamawia się jednak większą ilość paczek np. na cały rok i przechowuje na terenie biura. Jednak przy dużych ilościach paczek magazynowanie może okazać się problemem. Rozwiązuje się go, np. zamawiając upominki na bieżąco, co niestety zwiększa ich koszt.
W MerchUp dajemy możliwość przechowywania oraz wysyłki welcome packów z naszego magazynu. Pomimo że jest to nowa na rynku usługa, prawie połowa ankietowanych jest chętna z niej skorzystać. To pokazuje, że magazynowanie prezentów w biurze bywa problematyczne.
Największe trudności przy realizacji welcome packów
Samodzielna realizacja takiego projektu jest skomplikowana. Naszych ankietowanych zapytaliśmy, co sprawiło im największą trudność podczas całego procesu. W odpowiedziach najczęściej powtarzały się cztery aspekty opisane poniżej.
Pomysł
Wymyślenie atrakcyjnej zawartości welcome packa nie jest takie proste. Wymaga od osób odpowiedzialnych za projekt analizy rynku i potrzeb pracowników. Nie pomaga fakt, że większość pomysłów prawdopodobnie została już zrealizowana, np. z okazji świąt.
Jakość
Dla większości osób wyzwaniem okazało się znalezienie produktów dobrej jakości. Zazwyczaj zamówienia na gadżety, czy odzież składa się przez internet, gdzie trudno zweryfikować, czy produkty są trwałe i estetycznie wykonane.
W MerchUp klienci otrzymują przykładową odzież, jeszcze przed złożeniem zamówienia. Dzięki temu wiedzą, jaki produkt otrzymają i pewniej podejmują decyzję o inwestycji.
Formalności
Czasami organizatorzy zmagają się także z przygotowaniem i złożeniem zamówienia. Wymaga to od nich dużo pracy i sprawnej komunikacji z przełożonym oraz z dostawcą. Gdy przepływ informacji jest zaburzony, trudno im wyznaczyć odpowiednią ilość paczek, dostarczyć potrzebne dane, czy nawet potwierdzić zamówienie. Czasami dochodzi przez to do opóźnień, których łatwo można było uniknąć.
Mały budżet
W wielu firmach budżet przeznaczony na welcome packi nie pozwala zrealizować tych najciekawszych pomysłów. Stworzenie atrakcyjnych paczek w małym budżecie często wymaga ogromnej kreatywności oraz dni spędzonych na researchu.
W MerchUp jesteśmy świadomi tego problemu, dlatego posiadamy wersje welcome packów na różne kieszenie i jesteśmy otwarci na nowe sugestie.
Firmy niestosujące welcome packów
Co firmy chciałyby umieścić w welcome packach?
Wróćmy na chwilę do firm, które dopiero myślą o włączeniu paczek powitalnych do swoich benefitów. Zapytaliśmy ich, co chcieliby w nich umieścić. Analizując wybrane przedmioty, możemy zauważyć, że prawie nie różnią się one od produktów obecnie prezentowanych przez inne firmy.
Co dla firm jest najważniejsze podczas wyboru dostawcy?
Ciekawiły nas również priorytety firm podczas wyboru dostawcy paczek. Na podium znalazły się oczywiście jakość oraz cena, zaskoczyła nas jednak potrzeba kompleksowej usługi.
Oznacza to, że przedsiębiorcy szukają kogoś, kto przejmie od nich, jak najwięcej obowiązków związanych z projektem, łącznie z magazynowanie i wysyłką.
Coraz więcej firm stara się włączać do swojej polityki dbanie o środowisko. Nie inaczej jest w przypadku welcome packów.
Na szczęście eko opcji jest na rynku naprawdę wiele i nie ma problemu z ich znalezieniem. Przykładowo w MerchUp, oprócz eko kolekcji, posiadamy także eko gadżety, np. kubek Circular.
Dla tej części ankietowanych opcja umieszczenia logo na produktach również była istotna.
Podsumowanie
Welcome packi stają się coraz bardziej popularne, a w niektórych branżach są już normą. Pracodawcy stawiają na praktyczne prezenty, najczęściej sygnowane ich logo. Ważny jest dla nich aspekt ekologiczny oraz możliwość powierzenia jak największej liczby obowiązków dostawcy produktów.
Firmy często decydują się na odzież z logo firmy, która sprawia, że nowi pracownicy czują się częścią zespołu już od pierwszego dnia. Takie ubrania można również wykorzystać podczas firmowych eventów, targów, czy sesji zdjęciowych.
Jeżeli zastanawiasz się nad paczkami powitalnymi, sprawdź naszą ofertę!